Ustawa nowelizująca przepisy Kodeksu pracy została podpisana 27 stycznia 2023 r., przepisy dotyczące kontroli trzeźwości obowiązują od dnia 21 lutego, a przepisy dotyczące pracy zdalnej i uchylanej telepracy wejdą w życie 7 kwietnia 2023 r.
Po wejściu w życie nowelizacji nastąpiły także zmiany w zasadach prowadzenia dokumentacji pracowniczej (tzw. teczek) uregulowane w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369).
Proponowany program szkolenia:
PRACA ZDALNA:
- podstawy prawne świadczenia pracy zdalnej i przygotowanie niezbędnej dokumentacji,
- praca zdalna na żądanie – kategorie uprzywilejowanych pracowników,
- okazjonalna praca zdalna,
- ograniczenia w możliwości żądania powrotu do wykonywania pracy offline,
- podstawy odmowy powierzenia wykonywania pracy w formie zdalnej,
- koszty pracy zdalnej – porównanie ekwiwalentu i ryczałtu,
- kontrola wykonywania pracy świadczonej w formie pracy zdalnej,
- ochrona danych osobowych przy wykonywaniu pracy zdalnej,
- BHP zmiany w zakresie obowiązków pracodawcy i pracownika wykonującego pracę zdalnie,
- wypadek przy pracy zdalnej,
- zmiany w dokumentacji pracowniczej,
- regulamin pracy zdalnej, porozumienie oraz inne dokumenty.
Szkolenie jest szkoleniem certyfikowanym, potwierdzającym udział w szkoleniu na potrzeby udokumentowania podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Uczestnicy szkolenia otrzymują ebooka o pracy zdalnej oraz materiały ze szkolenia zawierające omówienie zmian w przepisach.
Szkolenie prowadzi dr nauk prawnych Iwona Gęsicka (Wieleba), która jest radcą prawnym, a od 2005 roku stale pracuje jako nauczyciel akademicki – adiunkt w Katedrze Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jest członkiem Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie oraz członkiem Polskiej Sieci Naukowej Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego COOPERANTE. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie szkoleniowe, jako wykładowca akademicki, wykładowca podyplomowych studiów z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz wykładowca aplikacji prowadzonej przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Lublinie oraz aplikacji prowadzonej przez Izbę Notarialną w Lublinie. W codziennej pracy w kancelarii zajmuje się praktycznymi aspektami prawa pracy reprezentując przed sądem pracowników oraz pracodawców będących w sporze.